﻿<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<rss version="2.0">
  <channel xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema">
    <title>Højskolernes talte ord</title>
    <link>http://www.hojskolerne.dk</link>
    <language>da-DK</language>
    <copyright>(c) 2010 Jesper Øland</copyright>
    <pubDate>Mon, 08 Feb 2010 08:32:36 GMT</pubDate>
    <lastBuildDate>Mon, 08 Feb 2010 08:32:36 GMT</lastBuildDate>
    <generator>Raccoom rss generator, website http://raccoom.sytes.net, email chrisdarebell@msn.com</generator>
    <ttl>120</ttl>
    <item>
      <title>NFSG møder Bob D.</title>
      <description>Vi indbyder alle læringshungrende unge til et festivaliseret kursus, der giver dig 7 dages højskole efterfulgt af Roskilde Festival, hvor læringen udføres i praksis.

Vil du gerne opleve Roskilde Festival på en helt ny måde og samtidig arbejde konkret med noget, du brænder for, så er Festivalhøjskolen måske noget for dig. Vi tilbyder netop nu seks forskellige workshops, hvor du kan afprøve din faglige kunnen og folde dine talenter ud.

Der er tale om intet mindre end en nyskabelse i såvel festival- som højskoleregi, når Roskilde Højskole den 20. juni for første gang åbner dørene til Festivalhøjskolen. Over en periode på 15 dage får du sammen med 110 andre kursister muligheden både at komme på højskole, arbejde i praksis med et område på festivalen og bagefter nyde Roskilde Festival som gæst.

Roskilde Højskole er endnu ikke bygget, så festivalhøjskolen foregår dels i nedlagte fabriksbygninger i Roskilde og på festivalpladsen under festivalens warm-up-periode, før musikken spiller fra scenerne. Festivalhøjskolen vil afspejle den bredde og variation, som Roskilde Højskole vil have i fremtiden: Vi tilbyder derfor både streetdance, event-performance, filmproduktion, journalistik, musik og retorik.

Læs meget mere på: http://www.roskilde-festival.dk/festivalhojskole
</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2010/2/8/nfsg-moeder-bob-d</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>roskilde festival, sommerhøjskole, musik, dans, streetparade, street dance, meninger, handling, kommunikation, events, ninja, bæredygtighed, musicon, </category>
      <pubDate>Mon, 08 Feb 2010 08:32:34 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/32006</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Vi hylder Rock´n roll</title>
      <description>Roskilde Højskole har formuleret sit værdigrundlag.

Roskilde Højskole er en fri skole placeret i et kreativt by-miljø med det ene ben i højskoletraditionen og det andet i erfaringerne med at planlægge, udføre og udvikle Roskilde Festival. 

Vi opfatter det som positivt, at verden og mennesker er i konstant udvikling og bevægelse. Vi betragter det midlertidige som et livsvilkår, og vil stræbe efter at gøre eleverne i stand til at finde den rigtige balance mellem ro og dynamik.

Vi hylder engagement, kreativitet og leg. Vi tror på det handlende menneske og på, at det enkelte menneske især udvikler sig, når det er optaget af det og dem, der er uden for individet selv. Vi mener, at det enkelte menneske står stærkest i et fællesskab, og at de bedste fællesskaber skabes, når folk laver det, de brænder for – sammen.  Roskilde Højskole er for alle, der vil fællesskabet.

Roskilde Højskole udfordrer det omkringliggende samfund med sine holdninger til miljø, humanitært og kulturelt arbejde. Og vi forpligter os på altid at levere en konstruktiv og fremadrettet kritik af samtiden funderet på holdninger, værdier og kreative udtryk.  

Vi tror på vigtigheden i at tage et globalt og lokalt ansvar. Vi prioriterer ressourcebevidst adfærd og bæredygtige løsninger. Vi anerkender og værdsætter kulturel mangfoldighed, og vil arbejde for et samfund båret af tillid, tolerance og frisind.

Vi værdsætter det søgende og nysgerrige menneske, den handlekraftige personlighed og de alternative livsvalg. 

Vi tror på, at kunst og kultur kan være med til at forandre verden. 

Vi hylder rock´n roll!


Værdigrundlaget er udformet af Roskilde Højskoles skolekreds den 7. november 2009

&lt;a href="http://www.roskilde-hojskole.dk" target="_blank"&gt;www.roskilde-hojskole.dk&lt;/a&gt;</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2009/12/16/vi-hylder-rock´n-roll</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>roskilde festival, byhøjskole, midlertidighed, dynamik, udvikling, handling, engagement, fællesskab, ildsjæl</category>
      <pubDate>Thu, 17 Dec 2009 14:42:05 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/31142</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Roskilde højskole har formuleret sit formål</title>
      <description>&lt;strong&gt;Individ / Fællesskab&lt;/strong&gt;
Det er Roskilde Højskoles formål at skabe et fagligt udviklende og afklarende frirum med afsæt i det enkelte menneskes mod til at lade sig udfordre og dets lyst til at lære. Vi vil i skolens fag og dagligdag fremme den personlige, sociale og kreative udvikling i et levende fællesskab, og inspirere det enkelte menneske til at handle samt til at virkeliggøre ideer og drømme sammen med andre.  

&lt;strong&gt;Samfund / Verden&lt;/strong&gt;
Roskilde Højskole vil inspirere eleverne til humanitært, socialt og frivilligt engagement såvel nationalt som internationalt. 
Roskilde Højskole vil motivere eleverne til handling og deltagelse i samfundet som aktive og kritiske medborgere. 
Roskilde Højskole vil skabe rammer for ligeværdige møder og levende samspil mellem forskellige mennesker, kulturer og livssyn: Fordomme skal nedbrydes med tolerance og rummelighed.

&lt;strong&gt;Natur / Univers&lt;/strong&gt;
Roskilde Højskole vil øge elevernes bevidstheden om, hvor vigtig en bæredygtig verden er. Vi vil fremelske handlekraft i forhold til en ansvarlig omgang med naturens ressourcer og øge elevernes indsigt i tilværelsens grundvilkår og livets forudsætninger.


Formålet er udformet af Roskilde Højskoles skolekreds den 7. november 2009

&lt;a href="http://www.roskilde-hojskole.dk" target="_blank"&gt;Besøg www.roskilde-hojskole.dk&lt;/a&gt;
</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2009/12/16/roskilde-hoejskole-har-formuleret-sit-formaal</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>roskilde festival, roskilde højskole, formål, engagement, fællesskab, leg, kreativitet, frium, individ, personlig udvikling, ideer, drømme</category>
      <pubDate>Thu, 17 Dec 2009 14:41:11 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/31131</guid>
    </item>
    <item>
      <title>1-0 til Laugesen, T.S. og Skousen</title>
      <description>Midt i en blottelse i det danske forsvar blottede Danmarks "rigtige" drenge sig på scenen i Pakhuset i Studenterhus Århus. 

Kl. 20 sharp gik Laugesen, T.S. og Høeg på scenen, og blev mødt af publikum, der omend fåtallig, straks modsvarede en oplagt T.S. Høeg´s vinkende hilsen. 

Fire time til shut down. Tre dage Spoken Word i Århus er slut. Højskolerne pakker eventvognen ned, og siger tak til alle frivillige højskolefolk, Pakhusets personale og alle kunstnere. 

Tak for endnu en flok talte ord.

</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2007/10/13/1-0-til-laugesen-ts-og-skousen</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>ærbødigst</category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:17 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/10004</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Højskolerne på DGI's landsstævne</title>
      <description>&lt;img src="http://www.hojskolerne.dk/media/31638045/dgi.jpg" alt="DGIs landsstævne 2009" style="float:left;" class="imgleft"/&gt;&lt;strong&gt;10 højskoler deltager på DGI's landstævne&lt;/strong&gt;
Folkehøjskolernes Forening og 10 højskoler fra hele landet deltager på DGI's landstævne i Holbæk fra den 1. - 4. juli 2009.
Over fire dage vil landsstævnedeltagere og borgere  i Holbæk have mulighed for at opleve højskolerne udfolde sig på scenen i et stort telt i det centrale Holbæk. 
Programmet er under udvikling, men allerede nu tegner der sig et godt og varieret program med koncerter, foredrag, standup, morgensang og fortælling. 

Det er første gang Folkehøjskolernes Forening kaster sig over så stort et projekt i DGI sammenhæng, Foreningen har gode erfaringer fra tidligere og lignende projekter som Spoken Word på Roskilde Festival og diverse events under Århus Festuge.</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2009/2/22/hoejskolerne-paa-dgi's-landsstaevne</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>DGI, landsstævne, holbæk, højskoler</category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:17 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/26360</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Højskolernes Spoken Word i Århus</title>
      <description>Timen inden åbningen af Højskolernes Spoken Word i Studenterhus Århus.

”Det du ikke lærer andre steder” står skarpt som baggrund på scenen. Baren er ved at gøre sig klar. Tekniker Ole roder med sine knapper og lyden testes. Det første hold frivillige er mødt glade frem. 

Vi sidder i kunstnerloungen sammen. Alle er tidligere højskoleelever. Præsentationen er lige overstået. Vi er klar til at viderebringe information om aftenens begivenhed. 
Det står hurtigt klart, at det endnu en gang er lykkedes at få hjælp fra nogle af de rigtig gode. Alle har et stort smil på læberne. Stemningen er rar. Da vores overdragelse er overstået ved alle hvad de skal, og aftenen glider langsomt i gang. Lena og Ann Marie er i døren, Brian og Lasse de første på gulvet mens Anna og Anne-Katrine tager første tørn i garderoben. Henrik er på en særlig mission. Han ofrer tre dage sammen med os og sit kamera.

Vi nærmer os første indslag. Pakhuset er ikke overvældende fyldt. Men hoveddøren er dog ind i mellem i bevægelse, og jævnligt åbnes den og silhuetter tegnes af den bagvedliggende bys gadebelysning. Et hold elever fra et skrivehold på Uldum Højskole dukker op. Mads Eslund henvender sig for at udskyde inledningen. 

Kl. 18.15. Højskolernes Spoken Word åbner. Der er dukket ca. 60 mennesker op til ”Nye rør”, der indleder begivenheden. Det er på en aften, hvor Studenterhuset har åbnet dørene to timer før normalt, og på en torsdag inden dagen, hvor efterårsferien starter. Vi er tilfredse. 

Lad ord blive hvisket, talt og råbt og hjerter rørt!
</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2007/10/12/hoejskolernes-spoken-word-i-aarhus</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>spoken word, århus, højskolerne, højskoleelever, havnen, studenterhuset, pakhuset, gypsies, niels skousen, peter laugesen, poeten og lillebror, nye rør, jab mica och el, claus beck-nielsen memorial, taxi-taxi</category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:16 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/9972</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Nedslag!</title>
      <description>Jeg åbner døren til kunstnerloungen. Johan Olsen fra Magtens korriodorer er lige ankommet med sit hyggeprojekt Gangerpilt. Der er en time til de går på. 
Lige nu er Poeten i gang på scenen sammen med Lillebror. Der er ca. 120 mennesker inde.Efter en stille start har de fået styr på lyden og salen drukner i ord. 
I døren er de frivillige fra Ryslinge Højskole i fuld gang med at servicere publikummer, der strømmer til. De kommer for at opleve Gypsies. Stemningen er efterhånden afventende og salen har delt sig i to. Poeten lyttende venner og barens forventningsfulde rockentusiaster. 

Fredagen startede stille, men sluttede med bravour. Tak til Ryslinge, der løftede deres opgaver i bedste stil.

</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2007/10/13/nedslag!</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>poeten og lillebror, gypsies, gangerpilt, ryslinge højskole</category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:16 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/10000</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Absolut højskole vol. 07</title>
      <description>I en symbiose mellem fantastisk relevante foredrag, workshops og 50-60 kursister, lykkedes det Vallekilde og værter, at afvikle innovationskurset "State of mind" i uge 2 til alle deltageres uddelte begejstring (se www.state-of-mind.dk)
 
Vallekilde og værter havde i samarbejde med Politiken forsøgt at skabe et kort kursus, der kunne få status af en art videreuddannelse for medarbejdere, iværksættere og innovatørere. 

Kurset var på mange måder klassisk i sin opbygning, der var foredrag, sang, fantastisk mad, intense snakke og det foregik på en klassisk højskole. 

For undertegende, der var så heldig at få en af pladserne, står et spørgsmål ubesvaret. Hvad gjorde de alligevel anderledes på Vallekilde? 
</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2007/1/14/absolut-hoejskole-vol-07</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>erhvervskusus, innovation, vallekilde, stage of mind, odsherred, hørve, </category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:15 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/6742</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Hvorfor Spoken Word?</title>
      <description>Hvorfor laver Højskolerne et litteraturtelt på Roskilde Festival? 

Er det noget Højskolerne skal fortsætte med?

To enkle spørgsmål. Hjælp os med at svare.
</description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2007/5/27/hvorfor-spoken-word</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>roskilde festival, spoken word, debat, litteratur, fortælling, poesi</category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:15 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/8325</guid>
    </item>
    <item>
      <title>Spoken Word 2006</title>
      <description>Om præcis fire uger har roen igen lagt sig over festivalpladsen i Roskilde. Støvet daler langsomt ned efter en uge i solskin.
Udenfor Højskolernes Spoken Word sidder resterne af det hold på 40 højskolemennesker, der igen i 2006 var med til at skabe Skandinaviens største litteraturscene. Det står klart som det har gjort de tidligere år, at højskolerne kan meget mere når de står sammen. 

Højskolen bæres i høj grad frem og ind i en ny tid af det netværk af tidligere elever, der bla. er med til at løfte Spoken Word. 
I år er 16 højskoler repræsenteret i det hold, der løfter såvel, lyd, lys, teknik, vagtopgaver, indretning, mm.

Når Spoken Word åbner sammen med de store porte på festivalen torsdag den 30. juni kl. 17.00, så åbner vi for alt andet end en hvervekampagne. Vi vil vise, at højskolen er andet end konkurser og kinesere. Højskolen er levende og kommer til udtryk i det særlige rum for fordybelse, ro og afklaring som  også Spoken Word er et billede på.

Derfor på forhånd en tak til alle jer, der har lyst til at bruge en uge af jeres frihed på at lave et stykke arbejde for en gammel idebåren skoleform, der måske er lidt mere moderne end dens egen selvforståelse tør tro.

Ærbødigst
J. Øland
Højskolernes Hus
 </description>
      <link>http://www.hojskolerne.dk/weblogs/hoejskolernes-talte-ord/2006/6/5/spoken-word-2006</link>
      <author>Jesper Øland</author>
      <category>spoken word, roskilde, litteratur, digte, foredrag, højskolernes hus, jesper øland, jørgen leth, morten ramsland, poeten og lillebror, per vers, blue fundation, mads nørgaard, bg-bank, hummel, </category>
      <pubDate>Mon, 09 Nov 2009 11:03:14 GMT</pubDate>
      <guid isPermaLink="true">http://www.hojskolerne.dk/3362</guid>
    </item>
  </channel>
</rss>