Korps af akkompagnatører og sangværter

Folkehøjskolernes Forening (FFD) vil gerne opfordre alle til at indføre fællessang på arbejdspladsen, i skoler og foreninger. Syng fx morgensang en gang om ugen, eller start et personalemøde med en sang.

SANGBOG piano

Herunder er en liste over FFD's akkompagnatører og sangværter, som gerne kommer ud og hjælper med, at få gang i fællessangen. Du skal selv kontakte den enkelte pianist.

Akkompagnatører / Animatorer pr. sommer 2016

Region Hovedstaden

 
Navn Bopæl Telefon Mail
René A. Jensen * København 26 27 03 77 rene.a.jensen@ofir.dk
Jesper Moesbøl København/Århus 33 92 77 19 jmo@kum.dk
Rikke Forchhammer Humlebæk 61 22 67 66 rikke@krogerup.dk
Lasse Skovgaard Nordsjælland 28 78 51 04 lasseskovgaard@hotmail.com
Vibe Kathrine Fangel-Hansen København 22 33 17 62 vf@ffd.dk
Sofie Grinderslev Jeppesen København 61 28 36 34 sofiegrinderslev@gmail.com
Bjørg Johansen København V 60 19 92 17 kontakt@livlaeringoglidenskab.dk
Helle Wagner Rødovre 40 45 38 40 helle@wagner.net 
Axel Lasthein-Madsen Bornholm 30 56 24 70 alm@bhhs.dk

Region Sjælland

Navn Bopæl Telefon Mail
Lars Studs Gerlev, Sj 40 10 11 67 studs@c.dk
Lasse Hansen Vallekilde 51 90 62 51 lasse@vallekilde.dk
Arne Andreasen Haslev 51 51 37 30 arne.andreasen@gmail.com

Region Syddanmark

Navn Bopæl Telefon Mail
Karen Hanne Munk * Aabenraa 74 63 20 70 karenhanne@mail.dk
Jakob Bonderup * Jelling 76 71 61 00 jakob@engelsholm.dk
Jesper Vognsgaard Ollerup 20 89 25 75 jv@ollemus.dk
Helle Damkjær Sønderborg 74 43 19 38 helle.da@bbsyd.dk
Tove Tersbøl Skærbæk 74 75 20 38 tersboel@pc.dk
Kristian La Cour Vejen 61 20 08 79 kristianlacour@gmail.com
Pernille Fjalland Åbenrå 22 32 50 42 pf@hojoster.dk
Torben Egeris Snoghøj 20 83 74 99 te@snoghoj.dk
Steffen Svinth-Johansen Hadsten 26 24 40 81 steffenjonas@gmail.com
Erik Stent Pedersen Aabenraa 20 11 54 16 stent@mail.tele.dk
Morten  Scott Caspersen Esbjerg 22 25 25 90 Mortenscott@hotmail.com
Poul Lauridsen Jelling 28 90 22 68 poullauridsen@gmail.com
Inge Dyrst Tommerup, Fyn 61 60 39 74 idyrst@gmail.com
Thomas Kallehave Kristensen Odense 23 48 20 52 thomasfestmusiker@gmail.com
Margrethe Langer Bro Esbjerg 22 31 01 40 langerkirk@mail.dk
Barbare Harbo Ilskov Tommerup, Fyn 60 63 92 66

barbara@ilskov.dk


Region Midtjylland

Navn Bopæl Telefon Mail
Steffen Svinth-Johansen Hadsten 26 24 40 81 steffenjonas@gmail.com
Jesper Moesbøl København/Århus 33 92 77 19 jmo@kum.dk
Jakob Tybjerg Uldum 26 74 48 33 jvt@sangaften.dk
Anette Kjær Århus 86 24 55 03 anettekjaer@mail.dk
Johan Herold Århus 86 25 22 58 johanherold@stofanet.dk
Knud Haahr Bagger Brabrand 50 56 62 41 knudbagger@yahoo.dk
Flemming Sønderup Uldum 28 15 67 85 flemming@tuknet.dk
Torben Egeris Snoghøj 20 83 74 99 te@snoghoj.dk
Birgitte Hansen Midtjylland 28 40 43 04 birgitte2009@gmail.com
Niels Rahbech Silkeborg 22 32 86 32 nielsrahbech@privat.dk 
Kenneth Degnbol Rønde 20 78 47 08 kd@rhe.dk
David Mondrup Aarhus 26 84 14 32 monsdrum@monsdrum.com
Thomas Kallehave Kristensen Odense 23 48 20 52 thomasfestmusiker@gmail.com
Jacob Grundkær hansen Aarhus 28 74 20 86 jacobghansen@gmail.com
Keld og Yrsa Dam-Telén Vejle 30 33 13 77 yrsadam@mail.dk

Region Nordjylland

Navn Bopæl Telefon Mail
Hans Dammeyer * Frederikshavn 86 84 47 97 hans@dammeyer.dk
Erik Sommer Lemvig 97 89 14 50 erik.sommer@mail.dk
Else Højgaard Smith Hjørring 25 36 05 42 ehs@ucn.dk
Anders Eriksen Klejtrup/Hobro 51 78 65 09 mail@aberiksen.dk
Erling Lindgren Lemvig 50 80 0716 erlinglindgren@doks.dk

* Medlem af sangbogsudvalget, som lavede 18. udgave af Højskolesangbogen - udkom dec. 2006.

KATALOGBESTILLINGSe kurv
Du har ikke bestilt nogen kataloger
Luk kurven