Havkajak
Højskolen SnoghøjPå kurset i havkajak vil du få trænet din teknik og blive bedre til at manøvrere i kajakken, uanset om du er begynder eller øvet.
I havkajakken skal vi både nyde og reflektere over den unikke natur ved Lillebælt, som vi færdes i - på og omkring Højskolen Snoghøj. Ugen byder også på en sheltertur, hvor vi samles om bålet efter en dag på vandet og hygger med god mad og drikke i det fri, mens sommeraftenen går på hæld.
Vores undervisere er erfarne i havkajk og udfordrer dig på dit niveau. Mod slutningen af kurset har du mulighed for at erhverve kajakbevis IPP 1 eller IPP 1 + 2, hvis du gerne vil være "fritsejlet" og kunne begynde i klub efterfølgende.
Ud over det faglige omkring sejladsen kommer du til at opleve vaskeægte højskolestemning med sang, samvær, samtale, fællesskab og et køkken i absolut særklasse! Se mere på www.snoghoj.dk
Emner for dette kursus
Musik Teater og dans •
Højskolesang
•
Idræt Sport og Gymnastik •
Kajak og kano
•
Sejlads
•
Vandsport
•
Naturen og Naturvidenskab •
Naturen
•
Natur og Miljø
•
