På den grønne gren - Ayurvedisk madkunst for menneskelig udvikling

Højskolen for Bevidsthedsudvikling

Vores kursus i vegetarisk madlavning og sund levevis tager udgangspunkt i verdens ældste sundhedssystem, Ayurveda. Men her i en meget praktisk orienteret udgave. 

Du får den teoretiske viden og praktiske erfaring der skal til for selv at sammensætte et sundt og velsmagende måltid, som det bedste fundament for videre menneskelig udvikling. 

Kurset giver en grundlæggende indføring i de tre aspekter af tilværelsen, som er ansvarlige for alle de påvirkninger vi modtager på sind og krop. Ayurveda kalder dem for Vata, Pitta og Kapha. Vi lærer hvordan disse tre doshaer kan reguleres gennem ernæringen, så vi kan nå målet for sund levevis, fuld menneskelig udvikling.

Læs mere på vores hjemmeside

Emner for dette kursus

Sundhed Mad Livsstil og Spiritualitet
Ernæring
Kostomlægning
Krop og psyke
Livsstil
Livsstilsændring
Madlavning
Selvudvikling
Spiritualitet
Sundhed

Om kurset

Hvilken højskole?

Hvornår?

Startdato 16.07.2023
Slutdato 22.07.2023

Hvor længe?

1 uge

Er der plads?

Status: Ledige pladser

Hvilken kursustype?

Emnekurser
Bestil materiale om kurset

Andre korte kurser

Emnekurser, 5. april - 11. april, 1 uge
Emnekurser, 5. april - 11. april, 1 uge
Emnekurser, 5. april - 11. april, 1 uge
Emnekurser, 11. juni - 17. juni, 1 uge
10002
På den grønne gren - Ayurvedisk madkunst for menneskelig udvikling
Sundhed Mad Livsstil og Spiritualitet
Ernæring
Kostomlægning
Krop og psyke
Livsstil
Livsstilsændring
Madlavning
Selvudvikling
Spiritualitet
Sundhed
Korte kurser (1-7 uger)
1
1 uge
2023-07-16
16-07-2023
2023-07-22
22-07-2023
Ledige pladser
Emnekurser
Sjælland
Højskolen for Bevidsthedsudvikling
Vores kursus i vegetarisk madlavning og sund levevis tager udgangspunkt i verdens ældste sundhedssystem, Ayurveda. Men her i en meget praktisk orienteret udgave.  Du får den teoretiske viden og praktiske erfaring der skal til for selv at sammensætte et sundt og velsmagende måltid, som det bedste fundament for videre menneskelig udvikling.  Kurset giver en grundlæggende indføring i de tre aspekter af tilværelsen, som er ansvarlige for alle de påvirkninger vi modtager på sind og krop. Ayurveda kalder dem for Vata, Pitta og Kapha. Vi lærer hvordan disse tre doshaer kan reguleres gennem ernæringen, så vi kan nå målet for sund levevis, fuld menneskelig udvikling. Læs mere på vores hjemmeside
Havnevej 3, Havnsø, 4591 Føllenslev
https://basen.hojskolerne.dk/orders/course_catalogue/10002
https://hojskole.net/korte_kurser/tilmelding_til_korte_kurser
17
http://www.hojskole.net/
Livsstilshøjskole

Kontakt højskolen

Højskolen for Bevidsthedsudvikling
Havnevej 3, Havnsø
4591 Føllenslev

Telefon: 59 91 92 93
info@hojskole.net
Forstander: Ole Blenkov