På sporet af Fynbomalerne – kunst, natur og fællesskab - uge 47
Oure IdrætshøjskoleLyset over Fyn. Landskaber i bløde, grønne toner. Et blik for det nære og det store i livet. Fynbomalerne fangede verden med penselstrøg, der både rummer det hverdagslige og det storslåede.
På dette højskolekursus dykker vi ned i Fynbomalerne og deres særlige tilgang til kunst, natur og stemninger. Gennem fem dage på Oure Idrætshøjskole vil vi fordybe os i kunsthistorie, kreativt arbejde og naturoplevelser.
Fynbomalerne – en kunstnerisk arv
Fynbomalerne havde en unik evne til at indfange det fynske landskab og hverdagslivet med lys, farver og en særlig sans for naturens skiftende udtryk. På kurset udforsker vi deres teknikker, arbejder med egne kunstneriske processer og besøger de steder, hvor de fandt deres inspiration.
Kurset er en blanding af kunsthistoriske oplæg, praktiske workshops og ekskursioner.
Emner for dette kursus
Kunst og kreative fag •
Kunst
•
Kunsthistorie
•
Kunsthåndværk
•
Maleri
•

Om kurset
Hvilken højskole?
Hvornår?
Startdato 16.11.2026
Slutdato 20.11.2026
Hvor længe?
1 uge
Er der plads?
Status: Ledige pladser
Hvilken kursustype?
Emnekurser
Bestil materiale om kursetAndre korte kurser
Emnekurser, 10. november - 14. november, 1 uge
Emnekurser, 17. november - 21. november, 1 uge
Emnekurser, 12. januar - 16. januar, 1 uge
Emnekurser, 26. januar - 30. januar, 1 uge
14713
På sporet af Fynbomalerne – kunst, natur og fællesskab - uge 47
Kunst og kreative fag
Kunst
Kunsthistorie
Kunsthåndværk
Maleri
1
1 uge
2026-11-16
16-11-2026
2026-11-20
20-11-2026
Ledige pladser
Emnekurser
Fyn og øerne
Oure Idrætshøjskole
Lyset over Fyn. Landskaber i bløde, grønne toner. Et blik for det nære og det store i livet. Fynbomalerne fangede verden med penselstrøg, der både rummer det hverdagslige og det storslåede.På dette højskolekursus dykker vi ned i Fynbomalerne og deres særlige tilgang til kunst, natur og stemninger. Gennem fem dage på Oure Idrætshøjskole vil vi fordybe os i kunsthistorie, kreativt arbejde og naturoplevelser.
Fynbomalerne – en kunstnerisk arvFynbomalerne havde en unik evne til at indfange det fynske landskab og hverdagslivet med lys, farver og en særlig sans for naturens skiftende udtryk. På kurset udforsker vi deres teknikker, arbejder med egne kunstneriske processer og besøger de steder, hvor de fandt deres inspiration.
Kurset er en blanding af kunsthistoriske oplæg, praktiske workshops og ekskursioner.
Landevejen 98A,
5883 Oure
https://basen.hojskolerne.dk/orders/course_catalogue/14713
https://www.oure.dk/korte-kurser/korte-kurser-eller-sommerkurser
42
http://www.oure.dk/hoejskole
Idrætshøjskole