SKULPTUR/ MALERI U27/28b 25 (MALERI – al magt til motivet)

Kunsthøjskolen på Ærø

v/ Bertil Osorio Heltoft

Der sker noget, når vi giver os tid til at se og undres. Over det der sker i dagligdag eller på indersiden af vores kranium – for alt kan inddrages i maleriet og være med til at fortælle en unik historie. Velkommen til et malerikursus, hvor vi skal arbejde med de flertydige motiver.

Kurset vil tage udgangspunkt i din egen motivverden og de materialer du arbejder med. Undervejs i kurset vil du blive tilbudt personlige opgaver og samtaler, samt introduktion til alle tiders malerier og relevante kunstnere. Derudover vejledning i traditionelle maleriske medier og metoder, men fotografier, tekst, papmaché og en kastanje i lommen mv. kan også inddrages.

Alle er velkomne.

Emner for dette kursus

Kunst og kreative fag
Billedkunst
Kunst
Kunsthistorie
Maleri
Æstetik

Om kurset

Hvilken højskole?

Hvornår?

Startdato 29.06.2025
Slutdato 12.07.2025

Hvor længe?

2 uger

Er der plads?

Status: Ledige pladser

Hvilken kursustype?

Emnekurser
Bestil materiale om kurset

Andre korte kurser

Emnekurser, 9. marts - 15. marts, 1 uge
Emnekurser, 16. marts - 22. marts, 1 uge
Emnekurser, 23. marts - 29. marts, 1 uge
Emnekurser, 30. marts - 5. april, 1 uge
12982
SKULPTUR/ MALERI U27/28b 25 (MALERI – al magt til motivet)
Kunst og kreative fag
Billedkunst
Kunst
Kunsthistorie
Maleri
Æstetik
Korte kurser (1-7 uger)
2
2 uger
2025-06-29
29-06-2025
2025-07-12
12-07-2025
Ledige pladser
Emnekurser
Fyn og øerne
Kunsthøjskolen på Ærø
v/ Bertil Osorio Heltoft Der sker noget, når vi giver os tid til at se og undres. Over det der sker i dagligdag eller på indersiden af vores kranium – for alt kan inddrages i maleriet og være med til at fortælle en unik historie. Velkommen til et malerikursus, hvor vi skal arbejde med de flertydige motiver. Kurset vil tage udgangspunkt i din egen motivverden og de materialer du arbejder med. Undervejs i kurset vil du blive tilbudt personlige opgaver og samtaler, samt introduktion til alle tiders malerier og relevante kunstnere. Derudover vejledning i traditionelle maleriske medier og metoder, men fotografier, tekst, papmaché og en kastanje i lommen mv. kan også inddrages. Alle er velkomne.
Vester Møllebakke 4, 5985 Søby Ærø
https://basen.hojskolerne.dk/orders/course_catalogue/12982
https://kunstaeroe.dk/tilmelding-s/
26
http://www.kunstaeroe.dk
Fagspecialiseret højskole

Kontakt højskolen

Kunsthøjskolen på Ærø
Vester Møllebakke 4
5985 Søby Ærø

Telefon: 62 58 16 60
info@kunstaeroe.dk
Forstander: Susan Hinnum