Hvad er kunsten, kulturens og idrættens rolle i en tid, hvor Danmark står over for flere alvorlige og sikkerhedspolitiske udfordringer? Det skal et nyt råd undersøge og debattere.
Jeg kan ikke forestille mig en mere relevant opgave end at afdække kulturens betydning og bidrag til den monumentale opgave, vi står overfor.
Lisbeth Trinskjær, Højskolerne
Rådet for kulturel modstandskraft, som er nedsat af kulturminister Jakob Engel-Schmidt, har Rane Willerslev som formand og består af i alt 15 medlemmer. Heriblandt finder man også repræsentanter fra højskolebevægelsen.
Højskoleformand som næstformand
Folkehøjskolernes Forenings formand, Lisbeth Trinskjær, er udpeget som næstformand for rådet, hvilket er en titel, hun deler med skuespiller Birgitte Hjort Sørensen.
Vi har længe kollektivt tænkt det demokratisk sindelag som uangribeligt.
Lisbeth Trinskjær, Højskolerne
”Vi har længe kollektivt tænkt det demokratisk sindelag som uangribeligt. Vi har stolet på, at demokrati som livsform var en destination, vi uigenkaldeligt var ankommet til, og som kommende generationer automatisk ville tilegne sig, efterhånden som de kom til. Men når verdenssamfundets spilleregler udfordres, når sandhed relativiseres og vores tillid vakler, så efterlader vores solide institutionalisering af demokratiet livsformen sårbar,” siger Lisbeth Trinskjær og fortsætter:
”Jeg kan ikke forestille mig en mere relevant opgave end at afdække kulturens betydning og bidrag til den monumentale opgave, vi står overfor. Ikke som loyale tjenere. Men som et gigantiske reservoir af værdifulde fortællinger, udtryk og mødesteder, som kan vække os og styrke myndige borgeres opmærksomhed og engagement. Det skal rådet bidrage til at indfange, og det kan mange bidrage til at berige.”
Højskoleforstander i rådet
Udover Lisbeth Trinskjær er en højskoleforstander også blevet inviteret ind i rådet. Det drejer sig om Simon Axø, som er forstander på Testrup Højskole.
Jeg ser frem til, sammen med resten af rådet, at kaste lys over området og kan bidrage med viden og erfaring om, hvordan man forbinder kultur, oplysning og politisk engagement på et folkeligt grundlag
Simon Axø, Testrup Højskole
”Et folks politiske kapital hænger sammen med dets kulturelle kapital, men det er underbelyst hvordan. Jeg ser frem til, sammen med resten af rådet, at kaste lys over området og kan bidrage med viden og erfaring om, hvordan man forbinder kultur, oplysning og politisk engagement på et folkeligt grundlag,” siger han.
Fire hovedopgaver
Rådet for kulturel modstandskraft har ifølge Kulturministeriet fire hovedopgaver: at udarbejde en rammeforståelse af kulturel modstandskraft, at gennemføre en sårbarhedsanalyse af den kulturelle modstandskraft i Danmark i dag, at levere anbefalinger til henholdsvis borgere, kulturen og regeringen om, hvordan vi styrker den kulturelle modstandskraft, og at skabe synlighed og debat om deres arbejde ude i landet.
Vores kulturliv har en stor opgave og rolle i den tid, vi lever i. Jeg ser frem til at følge rådets arbejde
Jakob Engel-Schmidt, kulturminister
Ifølge kulturminister Jakob Engel-Schmidt er det vigtigt, at vi forstår, hvem vi er, og hvad vi gerne vil værne om i en tid, hvor krig og konflikter er tættere på end i mange årtier.
”Rådet for kulturel modstandskraft skal sætte kunsten og kulturen i spil og hjælpe os til at engagere os i demokratiet, at stå sammen om vigtige værdier på tværs af land og by, generationer og interesser. Vores kulturliv har en stor opgave og rolle i den tid, vi lever i. Jeg ser frem til at følge rådets arbejde,” siger han i en pressemeddelelse.