Vi har tekniske problemer på vores hjemmesider. Derfor vil nogle sider, funktioner og layout være ude af drift. Vi arbejder på en løsning og beklager ulejligheden.
Akvarel - Portræt og croquis
Ryslinge HøjskoleSkitseteknik
I begyndelsen af kurset introduceres I for forskellige skitseteknikker, som kan bruges i det videre forløb. Det gælder om hurtigt at indfange indtrykkene, som du kan bruge som forlæg til det endelige maleri.
Den eksperimenterende og personlige tilbage til portrættet
At portrættere mennesker er en disciplin der kan gøres på flere måder. Den klassiske, hvor man holder sig strengt til oplægget og de klassiske dyder, eller den løse, hvor man stadig holder sig til oplægget, men eksperimenterer med farver og materialer.
Der bliver undervist/vejledt i begge discipliner.
Croquis
Croquis er en udforskning af kroppen, og vil indgå som en naturlig del af kurset. Vi udforsker kroppens dynamik og får det ned på papiret.
Individuel vejledning
Medbring evt. egne billeder og få individuel vejledning.

