Vi har tekniske problemer på vores hjemmesider. Derfor vil nogle sider, funktioner og layout være ude af drift. Vi arbejder på en løsning og beklager ulejligheden.
Omkring 800 højskoleelever deltog i sommer på Danmarks største demokratifestival, Folkemødet på Bornholm. Sammen skabte de både liv i Højskolernes Telt og deltog i debatter, samtaler og arrangementer på scener over hele festivalen om alt fra grøn omstilling til mental trivsel og fædrelandskærlighed.
Vi er glade for at kunne bidrage til, at unge bliver en endnu større del af festivalen, og at arbejdet med at styrke deres demokratiske selvtillid, handlekraft og engagement videreudvikles og forankres som en landsdækkende indsats
Lisbeth Trinskjær, Folkehøjskolernes Forening
Nu skal Folkehøjskolernes Forening være med til at sikre, at endnu flere unge får mulighed for at komme op på Folkemødets scener.
Folkehøjskolernes Forening, der er medlemsorganisation for landets omkring 70 folkehøjskoler, er sammen med DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd samarbejdspartner i næste kapitel af projektet Ung Agenda. Med en bevilling på 13,5 millioner kroner fra Tuborgfondet til Foreningen Folkemødet skal projektet give flere unge mulighed for at tage del i den demokratiske samtale, både i Allinge og i deres hverdag resten af året.
Unge skal være med til at sætte dagsordenen
Ung Agenda blev etableret i 2022 med fokus på at nedbringe barrierer for unges deltagelse på Folkemødet. Den nye bevilling skal blandt andet bruges på at skabe en digital platform for unge debattører, til gratis eventtider, ung-til-ung-sparring og forberedende fyraftensmøder.
Signe Saabye Ottosen, der er direktør i Foreningen Folkemødet, håber, at flere unge dermed får mulighed for selv at sætte dagsordenen og opleve, at deres stemmer har betydning.
”Med den nye bevilling får vi mulighed for at tage et markant skridt i udviklingen af Ung Agenda. Vi vil ikke bare have flere unge med til Folkemødet; vi vil have dem op på scenerne på deres præmisser. Vi vil skabe rammer, hvor unge oplever, at deres stemmer har betydning, og at demokratisk deltagelse er noget, de kan tage med sig videre fra Folkemødet og ind i deres hverdag og i de lokale fællesskaber, hvor de færdes,” siger hun.
Indsats har stor demokratisk værdi
Folkehøjskolernes Forening har de seneste år arbejdet for at få flere unge højskolestemmer ud i Folkemødets debatter, og erfaringen er, at festivalen har stor betydning for eleverne. Det fortæller Lisbeth Trinskjær, der er formand for Folkehøjskolernes Forening.
”Når højskoleeleverne bliver spurgt, hvad deres udbytte af deltagelsen på Folkemødet er, svarer de, at den demokratiske nysgerrighed, der blev vakt hos dem under højskoleopholdet, i Allinge blev omsat til deltagelse og engagement og et mod på også at blande sig og blive set og hørt fremover. På den måde er indsatsen på Folkemødet vigtig og har demokratisk værdi,” siger hun og glæder sig over den nye bevilling.
”Vi er glade for at kunne bidrage til, at unge bliver en endnu større del af festivalen, og at arbejdet med at styrke deres demokratiske selvtillid, handlekraft og engagement videreudvikles og forankres som en landsdækkende indsats.”
Uerfarne debattører skal komme til orde
En central ambition i det nye projekt er samtidig at nå bredere ud til unge i hele landet, herunder unge som ikke allerede engagerer sig i politiske og demokratiske fællesskaber.
Det mål finder Lisbeth Trinskjær også vigtigt:
Med Ung Agenda kan vi bygge videre på det arbejde, vi gør hos højskolerne, og styrke et engagement, der rækker langt ud over dagene på Bornholm
Lisbeth Trinskjær, Folkehøjskolernes Forening
”Højskolerne møder mange unge, som ikke på forhånd ser sig selv som nogen, der deltager i samfundsdebatten. De har erfaringer og perspektiver, som vi har brug for at høre. Vores opgave er at skabe fællesskaber, hvor de får lyst til at bidrage, og sørge for, at der er plads til dem i samtalen. Med Ung Agenda kan vi bygge videre på det arbejde, vi gør hos højskolerne, og styrke et engagement, der rækker langt ud over dagene på Bornholm,” siger Lisbeth Trinskjær.

