Vild natur og nye grønne byggematerialer til fremtidens arkitekter og designere. Det er noget af det, som tre jyske højskoler nu skal til at eksperimentere med.
Med støtten er landets højskoler med til at vise, hvordan vi kan skabe en grønnere fremtid gennem fællesskab og handling
Lisbeth Trinskjær, Folkehøjskolernes Forening
Østjyske Odder Højskole og Egå Ungdoms-Højskole og Krabbesholm Højskole ved Skive har netop fået bevilliget knap to millioner kroner hver fra Nordea-fonden til ambitiøse projekter, der omhandler bæredygtighed. Støtten er en del af en større indsats, der skal fremme bæredygtighed og grøn omstilling på landets højskoler.
Fra parcelhushave til vilde naturrum
På Odder Højskole skal elever, lokale borgere og kunstnere sammen omdanne højskolens store udeareal fra en klassisk parcelhushave til vild natur, som både skaber mere biodiversitet og inspirerer eleverne til at tænke mere bæredygtigt. Egå Ungdoms-Højskole vil med projektet ”Sammen i Vildmarken” fokusere på permakultur og naturgenopretning og give eleverne jord under neglene og en større naturforståelse.
På Krabbesholm Højskole skal projektet ”Bærekraft” styrke arbejdet med bæredygtige materialer og metoder inden for arkitektur og design og på den måde inspirere til en grøn omstilling i bygge- og designbranchen.
Højskoler som laboratorier for bæredygtighed
Støtten til de tre højskoler er en del af Nordea-fondens og Folkehøjskolernes Forenings fælles indsats Vekselvirke, der fremmer bæredygtighed på landets højskoler. Det er nu et år siden, at de første højskoler fik støtte, og i alt 14 højskoler er indtil videre i gang med grønne projekter takket være bevillinger på i alt 28 millioner kroner.
De stærke fællesskaber, der kendetegner højskolerne, er en fantastisk drivkraft for at skabe forandring. Vi er meget stolte af at støtte op om højskolernes store engagement
Christine Paludan-Müller, Nordea-fonden
Højskolerne spiller dermed en vigtig rolle som laboratorier for bæredygtighed, siger Lisbeth Trinskjær, der er formand for Folkehøjskolernes Forening.
”Med støtten er landets højskoler med til at vise, hvordan vi kan skabe en grønnere fremtid gennem fællesskab og handling. Samtidig gør højskolerne bæredygtighed til en integreret del af hverdagen og undervisningen, hvilket sætter aftryk i eleverne,” siger Lisbeth Trinskjær.
Hos Nordea-fonden glæder uddelingschef Christine Paludan-Müller sig over de nye projekter:
”Det er inspirerende at se, hvordan højskolerne arbejder med bæredygtighed på forskellige måder. De stærke fællesskaber, der kendetegner højskolerne, er en fantastisk drivkraft for at skabe forandring. Vi er meget stolte af at støtte op om højskolernes store engagement” siger hun.